Depreciation by Two Methods A Kubota tractor acquired on January 9 at a cost of
ID: 2414847 • Letter: D
Question
Depreciation by Two Methods A Kubota tractor acquired on January 9 at a cost of $72,000 has an estimated useful life of ten years. Assuming that it will have no residual value. a. Determine the depreciation for each of the first two years by the straight-line method. First Year Second Year b. Determine the depreciation for each of the first two years by the double-declining-balance method. Do not round the double-declining balance rate. If required, round your final answer to the nearest dollar. First Year Second YearExplanation / Answer
Question no. 1
Cost of the Tractor = 72000
Estimated useful life = 10 years
Scrap Value = 0
Straight line method = (Cost of Asset – Residual value) / useful life
=(72000 – 0 )/10 = 7200
Depreciation by Straight line Method
First year = 7200
Second year = 7200
Double declining balance method :
Straight line depreciation rate = 100 / useful life = 100/ 10 = 10%
Double declining depreciation rate = 10% * 2 = 20%
Depreciation for first year = 72000 * 20% = 14400
Depreciation for Second year =( 72000 – 14400)*20% = 11520
Question no. 2
a)
Cost of storage tank = 144000
Estimated residual value = 8000
Estimated useful life = 20 years
Annual depreciation by the straight line method =
(Cost of storage tank - Estimated residual value)/ Estimated useful life
= (144000 – 8000)/20 = 6800
b)
Straight line depreciation rate = 100/useful life = 100/20 = 5%
Double declining balance rate = 5%*2 = 10%
Depreciation for Year 1 = Cost of storage tank * Double declining balance rate
= 144000*10% = 14400
Net book value at year 1 = Cost of storage tank - Depreciation for Year 1
= 144000 – 14400 = 129600
Depreciation for Year 2 = Net book value at year 1 * Double declining balance rate
= 129600*10% = 12960
Question no. 3
1)
Cost price of Equipment = 272000
Useful life = 4 years
Operating hours = 9600
Scrap value = 22400
Equipment was used in :
1st year = 3600 hrs
2nd year = 3000 hrs
3rd year = 1700 hrs
4th year = 1300 hrs
Depreciation Expense :
Straight line method:
Straight line method = ( Cost of asset – Residual value) / useful life
= (272000 – 22400) / 4 = 62400
1st year = 62400
2nd year = 62400
3rd year = 62400
4th year = 62400
Total = 249600
Units of output method:
Units of output method =
(Cost of asset – Residual value) *Equipment operated in Year/Total operating hours
1st year = (272000 – 22400)*3600/9600 = 249600*0.375 = 93600
2nd year = (272000 – 22400)*3000/9600 = 249600*0.3125 = 78000
3rd year = (272000 – 22400)*1700/9600 = 249600*0.1771 = 44204.16
4th year = (272000 – 22400)*1300/9600 = 249600*0.1354 = 33795.84
Total = 249600
Double declining balance method :
Straight line depreciation rate = 100 / useful life = 100/ 4 = 25%
Double declining depreciation rate = 25% * 2 = 50%
1st year = 272000*50% = 136000
Net book value at the year 1 end = 272000 – 136000 = 136000
2nd year = (272000-136000) * 50% = 68000
Net book value at the year 2 end = 136000 - 68000 = 68000
3rd year = (136000- 68000) * 50% = 34000
Net book value at the year 3 end = 68000 - 34000 = 34000
4th year = Net book value at the year 3 end – Residual value
= 34000 – 22400 = 11600
Total = 249600
2)
Double declining balance method yields the highest depreciation expense for year 1.
3)
All methods yield the same depreciation over the four year life of the equipment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.