16. Tina and Betty formed a partnership. Tina received a 40 percent interest in
ID: 2531146 • Letter: 1
Question
16. Tina and Betty formed a partnership. Tina received a 40 percent interest in the partnership in exchange for land with an adjusted basis to her of $60,000 and a fair market value of $80,000. Betty received a 60 percent interest in the partnership in exchange for $120,000 of cash. Three years after the date of contribution, the land contributed by Tina was sold by the partnership to an unrelated third party for $90,000. How much gain was required to be allocated to Tina as a result of the sale by the partnership?
a. $4,000
b. $12,000
c. $24,000
d. $30,000
Explanation / Answer
Answer
c . 24000
the pre contribution gain allocated to tina = 80000 - 60000
= 20000
gain on sales = 90000 - 80000 = 10000
partnership interest of tina is 40 % of 10000 = 4000
the sale by patnership = 20000 + 4000
= 24000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.