Product Cost Method of Product Pricing La Femme Accessories Inc. produces women\
ID: 2524811 • Letter: P
Question
Product Cost Method of Product Pricing La Femme Accessories Inc. produces women's handbags. The cost of producing 1,130 handbags is as follows: Direct materials Direct labor Factory overhead Total manufacturing cost The selling and administrative expenses are S26,600. The management desires a profit equal to 14% of invested assets of S435.000. If required, round your answers to nearest whole number. a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,130 handbags. $15,700 9,000 6,400 $31,100 b. Determine the product cost per unit for the production of 1,130 handbags. per unit c. Determine the product cost markup percentage for handbags. d. Determine the selling price of handbags. Round your answers to nearest whole value Cost Markup Selling price per unit per unit per unitExplanation / Answer
a) Desired Profit = 14% of 495000 = $69300
b) Calculation of product cost per unit :
Total manufacturing cost = $31100
Selling & Administrative expenses = $26600
Total cost = $31100+426600=$57700
Product cost per unit = $57500/ 1130=$51.06 or $52 (after rounding off)
(c) Mark up percentage = Profit/ cost *100 = 69300/57700*100 = 120%
d) Sales = Total cost + Desired profit = $57700+$69300 = $127000
Cost per unit = $57700/1130= $52
Mark up per unit = $69300/1130 = $62
Selling price per unit = $127000/1130 = $112
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.