a) What fraction of the total distance is traveled at constant speed? b) What to
ID: 251747 • Letter: A
Question
a) What fraction of the total distance is traveled at constant speed?
b) What total time (in seconds) is required for the trip?
A spaceship ferrying workers to Moon Base I takes a straight-line path from the earth to the moon, a distance of 384000 km. Suppose it accelerates at an acceleration 19.4 m/s2 for the first time interval 16.0 min of the trip, then travels at constant speed until the last time interval 16.0 min , when it accelerates at-19.4 m/s2 , just coming to rest as it reaches the moon. 1 mi f th en traveln at constant speed accelerates at 194 m/s2 just coming to restExplanation / Answer
distance tarvelled with accelartion in 16 minute
S=ut +0.5at2
=0 +0.5*19.4(16*60)2=8939520 metre=8939.520 Km
remaining distance wtravelled with constant speed =384000-8939.520=375060.48Km
nowvelocity after accelartion of 16 minute
v=u+at=0+19.4*16*60=18624m/s=18.624Km/s
now time taken to travel remaining distance=375060.48/18.624=20138.5567sec
so toatal time=16*60+20138.5567sec=21098.5567s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.