A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to w
ID: 250995 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 2.9 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.57 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 5.4 m apart.
How fast are the waves traveling?
What is the amplitude of each wave?
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.40 m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ?
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.40 m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Explanation / Answer
frequency= 1/5.8 = 0.1724
Velocity = frequency x wavelength = 0.1724*5.4 = 0.93 m/sec
Amplitude = 0.57 meter
same as before V= 0.93 m/sec
Amplitude = 0.4 meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.