8 pt The following information is for X Company\'s two products, A and B Revenue
ID: 2509824 • Letter: 8
Question
8 pt The following information is for X Company's two products, A and B Revenue Total contribution margin Total fixed costs Profit Product A Product B $93,000 40,920 24,410 8-16,350 $16,510 $94,000 41,360 57,710 $30,586 of Product A's fixed costs are avoidable; $14,646 of Product B's fixed costs are avoidable. X Company plans to drop Product A since it shows a loss and increase sales of Product B by $25,300. Accompanying the sales increase will be a fixed cost increase of $4,400. If X Company drops Product A and increases Product B sales, what will be the effecet on firm profts? AO $1,292 B? $1,718 CO S-2285 DO $3.039 E08-4.042 FO$5,375 7.Explanation / Answer
Total fixed costs = Unavoidable fixed costs of product A + Product B fixed costs + Increase in fixed cost
= (57,710 - 30,586) + 24,410 + 4,400
= 55,934
Product B contribution margin ratio = Contribution margin / revenue
= 40,920 / 93,000
= 44%
Increased in revenues for Product B = 93,000 + 25,300 = 118,300
Contribution margin = 118,300 * 44% = 52,052
Profit = Contribution margin - Fixed costs
= 52,052 - 55,934
= (3,882)
Profit before dropping Product A = 16,510 - 16,350 = 160
Effect on firm = 160 + 3,882 = 4,042
Profits decreased by 4,042
The answer is E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.