8 kg of refrigerant 22, initially at 30 degrees Celsius is contained inside a cl
ID: 1939936 • Letter: 8
Question
8 kg of refrigerant 22, initially at 30 degrees Celsius is contained inside a closed rigid tank that has a pressure gage installed through the tank wall which reads 800 kPa. The Tank is fitted with a paddle wheel that transfers energy to the refrigerant at a constant rate of 0.3 kW. Heat transfer from the refrigerant to its surroundings occurs at a rate Kt, in kW, where the constant K is in kW per minute and t is time in minutes. After 30 minutes of stirring, the pressure gage reads 1100 kPa. No overall changes in kinetic or potential energy occur. For refrigerant 22, determine:
A) The work in kJ.
Explanation / Answer
At initial state : P1=800kPa , T1=30 C find u1and v1
At final state : P2=1100 kPa v2=v1 --> find T2 first and then u2
Apply first law at the tank
Q = m(u1-u2) where Q = 0.3 - Kt (m=8kg, t =30 min)
Solve for K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.