Sanderson Company has the following production data for March: no beginning work
ID: 2506008 • Letter: S
Question
Sanderson Company has the following production data for March: no beginning work in process, units started and completed 28,030, and ending work in process 3,890 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs. Sanderson uses the FIFO method to compute equivalent units. If unit materials cost is $6 and unit conversion cost is $12.
Determine the costs to be assigned to the units transferred out and the units in ending work in process. The total costs to be assigned are $546,552.
Transferred out: ???
Ending work in process : ???
Explanation / Answer
Transferred out=504540
===================
Ending work in process :=3,890 x6+1556x12=298752
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.