Sanderson Company%u2019s year-end balance sheets follow. At December 31 2012 201
ID: 2375156 • Letter: S
Question
Sanderson Company%u2019s year-end balance sheets follow.
At December 31 2012 2011 2010
Assets
Cash $ 31,659 $ 37,007 $ 39,343
Accounts receivable, net 91,758 64,762 52,458
Merchandise inventory 115,369 85,578 56,432
Prepaid expenses 10,195 9,714 4,371
Plant assets, net 304,213 279,830 257,096
Total assets $ 553,194 $ 476,891 $ 409,700
Liabilities and Equity
Accounts payable $ 133,613 $ 78,177 $ 52,458
Long-term notes payable secured by
mortgages on plant assets 100,880 106,394 87,827
Common stock, $10 par value 162,500 162,500 162,500
Retained earnings 156,201 129,820 106,915
Total liabilities and equity $ 553,194 $ 476,891 $ 409,700
The company%u2019s income statements for the years ended December 31, 2012 and 2011, follow. Assume that all sales are on credit:
For Year Ended December 31 2012 2011
Sales $ 719,152 $ 567,500
Cost of goods sold $ 438,683 $ 368,875
Other operating expenses 222,937 143,578
Interest expense 12,226 13,053
Income taxes 9,349 8,513
Total costs and expenses 683,195 534,019
Net income $ 35,957 $ 33,481
Earnings per share $ 2.21 $ 2.06
rev: 02_21_2012
2.value:
10.00 points
(1)
Compute days' sales uncollected. (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answers to 1 decimal place.)
2012 days
2011 days
check my workeBook LinkView Hint #1references
3.value:
10.00 points
(3)
Compute inventory turnover. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 1 decimal place.)
2012 times
2011 times
check my workeBook LinkView Hint #1references
4.value:
10.00 points
(2)
Compute accounts receivable turnover. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 1 decimal place.)
2012 times
2011 times
check my workeBook LinkView Hint #1references
5.value:
10.00 points
(4)
Compute days' sales in inventory. (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answers to one decimal place.)
2012 days
2011 days
Explanation / Answer
days sales uncollected= (accounts receivable/ net sales)*365
2012=91758/719152)*365=46.8 or 47
2011=(64762/567500)*365=41.6 or 42
3. inventory turnover= COGS/avg. inventory
2012= 438683/100473.5=4.366
2011= 368875/71005=5.19
2.accounts receivable turnover= sales/ avg accounts receivable
2012= 719152/78260=9.189
2011= 567500/58610=9.68
4. days sales in inventory=(avg. inventory/COGS)*365
2012=100473.5/438683)*365=83.6 0r 84
2011=(71005/368875)*365=70.2 or 70
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.