Bowe Corporation\'s fixed monthly expenses are $25,000 and its contribution marg
ID: 2501316 • Letter: B
Question
Bowe Corporation's fixed monthly expenses are $25,000 and its contribution margin ratio is 67%. Assuming that the fixed monthly expenses do not change, what is the best estimate of the company's net operating income in a month when sales are $82,000? Cabal Products is a division of a major corporation. Last year the division had total sales of $12,880,000, net operating income of $837,200, and average operating assets of $2,833,600. The company's minimum required rate of return is 16%. The division's return on investment (ROI) is closest to:Explanation / Answer
Profit = Contribution margin - Fixed expenses
Contribution margin = Sales*Contribution margin ratio
= $82,000*67/100
= $54,940 .
Profit = $54,940 - $25,000
= $29,940
Therefore, option C is correct.
Note: Please post one question in a post.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.