During 2014 Logic Company purchased 8,000 shares of Midi, Inc. for $30 per share
ID: 2500660 • Letter: D
Question
During 2014 Logic Company purchased 8,000 shares of Midi, Inc. for $30 per share. The investment was classified as a trading security. During the year Logic Company sold 2,000 shares of Midi, Inc. for $35 per share. At December 31, 2014 the market price of Midi, Inc.’s stock was $28 per share. What is the total amount of gain/(loss) that Logic Company will report in its income statement for the year ended December 31, 2014 related to its investment in Midi, Inc. stock?
a. ($16,000)
b. $10,000
c. ($6,000)
d. ($2,000)
Explanation / Answer
option d ($2,000)
Gain on sale = 2000 ( $35 - $30) = $10,000
Unrealised loss= 6000(30-$28) = ($12,000)
Net = $(2,000)loss
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.