During 2011, Lavina Corporation had cash and credit sales of $94,000 and $91,000
ID: 2503241 • Letter: D
Question
During 2011, Lavina Corporation had cash and credit sales of $94,000 and $91,000, respectively. The company also collected accounts receivable of $53,400 and incurred expenses of $137,000, 80 percent of which were paid during the year. In addition, Lavina paid $48,000 for a 12-month building rental, beginning on July 1, 2011. What was Lavina
During 2011, Lavina Corporation had cash and credit sales of $94,000 and $91,000, respectively. The company also collected accounts receivable of $53,400 and incurred expenses of $137,000, 80 percent of which were paid during the year. In addition, Lavina paid $48,000 for a 12-month building rental, beginning on July 1, 2011. What was Lavina's accrual-basis net income (loss) for 2011?Explanation / Answer
accrual-basis net income (loss) for 2011
Revenue = $94,000 + $91,000= $185,000
Expenses = $137,000
Rental expense= $48,000/2 = $24,000
Net income = 185,000-137,000-24000= $24000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.