Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During 2011, actual number of units produced and sold was 5,500. Actual cost of

ID: 2350714 • Letter: D

Question

During 2011, actual number of units produced and sold was 5,500. Actual cost of direct materials used was $668,800, based on 70,400 pounds purchased at $9.50 per pound. Direct manufacturing labor-hours actually used were 18,500, at the rate of $51.50 per hour. As a result, actual direct manufacturing labor costs were $952,750. Actual fixed costs were $1,180,000. There were no beginning or ending inventories.

Required

1. Calculate the sales-volume variance and flexible-budget variance for operating income.
2. Compute price and efficiency variances for direct materials and direct manufacturing labor.

Explanation / Answer

Flexible-budget variance a

70,400 pounds x $9.5/pound = $668,800

70,400 pounds x $10/pound = $704,000

c 5,500 statues x 12 pounds/statue / $10/pound

= 66,000 pounds x $10/pound = $660,000

d 18,500 hours x $51.50/hour = $952,750

e 18,500 hours x $50/hour = $925,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote