Young Enterprises has budgeted sales in units for the next five months as follow
ID: 2499512 • Letter: Y
Question
Young Enterprises has budgeted sales in units for the next five months as follows:
Past experience has shown that the ending inventory for each month should be equal to 20% of the next month's sales in units. The inventory on May 31 fell short of this goal since it contained only 950 units. The company needs to prepare a Production Budget for the next five months.
The total number of units to be produced in July is:
Explanation / Answer
Number of units produced = July sales + Ending inventory desired - Beginning inventory
= 7500 + (5700 *.20 ) - (7500 *.20)
= 7500 + 1140 - 1500
= 7140 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.