1. determine the amounts of the missing items, identity by letter. 2. prepare Vo
ID: 2499458 • Letter: 1
Question
1. determine the amounts of the missing items, identity by letter.
2. prepare Volt company's statement of cost of goods manufactured for December.
3. prepare Volt company's income statement for December.
Explanation / Answer
Particulars
Pritus Company
Volt Company
Material Inventory December 1
$280280
$177000
Material Inventory December 31
$240680
$180000
Material Purchased
$712800
$342000
Cost of Direct Material used in Production
$752400
$339000
Direct Labor
$1058400
$516000
Factory Overhead
$327600
$180000
Total Manufacturing Cost incurred during December
$2138400
$1035000
Total Manufacturing Costs
$2678400
$1477500
Work in Process inventory, December 1
$540000
$442500
Work in Process inventory, December 31
$453600
$453000
Cost of goods Manufactured
$2224800
$1024500
Finished goods inventory December 1
$475200
$204000
Finished goods inventory December 31
$496800
$177000
Sales
$41,40,000
$1675500
Cost of Goods Sold
$22,03,200
$1051500
Gross Profit
$1936800
$624000
Operating Expenses
$540000
$240000
Net Income
$1396800
$384000
Material Inventory December 31 = Material Inventory December1 +Material Purchased- Cost of Direct Material used in Production
=$280280+$712800-$752400=$240680
Cost of Direct Material used in Production= Material Inventory December1 +Material Purchased- Material Inventory December 31
= $177000+$342000-$180000=$339000
Total manufacturing Cost incurred during December= Cost of Direct material used in Production+Direct labor+Factory Overhead
=$752400+$1058400+$327600=$2138400
Direct labor= Total manufacturing Cost incurred during December-( Cost of Direct material used in Production+Factory Overhead) =$1035000-($180000+$339000)=$516000
Work in Process inventory, December 31= Total Manufacturing Costs -Cost of goods manufactured
=$1477500-$1024500=$453000
Cost of goods manufactured = Total Manufacturing Costs - Work in Process inventory,December 31
=$2678400-$453600
=$2224800
Cost of goods Manufactured+ Finished goods inventory December 1- Finished goods inventory December 31= Cost of Goods Sold
=$2224800+$475200-$496800
=$2203200
Finished goods inventory December 31= Cost of goods Manufactured+ Finished goods inventory December 1- Cost of Goods Sold
=$1024500+$204000-$1051500
=$177000
Statement of Cost of Goods manufactured for December
Volt Company
Work in Process inventory, December 1
$442500
Cost of Direct Material used in Production
$339000
Direct Labour
$516000
Factory Overhead
$180000
Total manufacturing Costs Incurred in December
$1035000
Total Manufacturing Costs
$1477500
LessWork in Process inventory, December 31
$453000
Cost of Goods manufactured for December
$1024500
Income Statement as on December 31
Volt Company
Sales
$1675500
Cost of goods Sold
Finished goods inventory December 1
$204000
Add Cost of goods Manufactured
$1024500
Total goods Available for Sale
$1228500
Less Finished goods inventory December 31
$177000
$1051500
Gross Profit
$624000
Operating Expenses
$240000
Net Income
$384000
Particulars
Pritus Company
Volt Company
Material Inventory December 1
$280280
$177000
Material Inventory December 31
$240680
$180000
Material Purchased
$712800
$342000
Cost of Direct Material used in Production
$752400
$339000
Direct Labor
$1058400
$516000
Factory Overhead
$327600
$180000
Total Manufacturing Cost incurred during December
$2138400
$1035000
Total Manufacturing Costs
$2678400
$1477500
Work in Process inventory, December 1
$540000
$442500
Work in Process inventory, December 31
$453600
$453000
Cost of goods Manufactured
$2224800
$1024500
Finished goods inventory December 1
$475200
$204000
Finished goods inventory December 31
$496800
$177000
Sales
$41,40,000
$1675500
Cost of Goods Sold
$22,03,200
$1051500
Gross Profit
$1936800
$624000
Operating Expenses
$540000
$240000
Net Income
$1396800
$384000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.