Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. charges q, q, and-q are placed on the x axis at x = 0, x = 2 m, and x :4 m, r

ID: 2033124 • Letter: 1

Question

1. charges q, q, and-q are placed on the x axis at x = 0, x = 2 m, and x :4 m, respectively. At which of the following points does the electric field have the greatest magnitude? d. The electric field has the same magnitude at all three positions 2. Two point charges each have a value of 30.0 mC and are separated by a distance of 3.00 cm. What is the electric field midway between the two charges? (k. 8.99 x 109 N m2/c2) a. 40.5 x 10' N/C b. 20.3 x 107 N/C C. zero d. 10.1x 107 N/C 3. An electron with a charge value of 1.6 x 10-19 C is moving in the presence of an electric field of 300 N/C. What force does the electron experience? a. 2.3 x 10 22 N b. 4.8 x 10-17 N c. 6.4 x 10-17 N d. 1.9x 1021 N 4. An electron is released from rest at the negative plate of a parallel-plate capacitor. If the distance across the plates is 5.0 mm and the potential difference across the plates is 20 V, with what velocity does the electron hit the positive plate? (me 9.1 x 10-31 kg, e 1.6 x 10-19 C) a. 1.3 x 106 m/s b. 1.0 x 106 m/s c. 2.7 x 106 m/s d. 5.3 x 106 m/s 5. Two point charges of values +3.4 f.c and +6.6 are separated by 0.20 m. what is the electrical potential at the point midway between the two charges? (ke 8.99 x 109 N m2/C2) a. +1.8x 106 V b. -0.90 x 106 V +0.90 x 106 v +3.6 x 106 V c. d.

Explanation / Answer

2.

Electric field is given by:

E = kQ/R^2

direction of electric field is away from +ve charge and towards negative charge.

Now at the mid point, since both charge are +ve and at same distance from the mid point so they will cancel each other's field.

Enet = 0

Correct option is C.

3.

F = q*E

F = 1.6*10^-19*300 = 4.8*10^-17 N/C

Correct option is B

4.

Using energy conservation

dPE = dKE

q*dV = 0.5*m*Vf^2 - 0.5*m*Vi^2

Vi = 0

Vf = sqrt (2*q*dV/m)

Vf = sqrt (2*1.6*10^-19*20/(9.1*10^-31))

Vf = 2.65*10^6 m/sec

Correct option is C.

5.

Vnet = V1 + V2

Vnet = kQ1/R1 + kQ2/R2

Vnet = 9*10^9*[3.4*10^-6/0.1 + 6.6*10^-6/0.1]

Vnet = 900000 = 0.9*10^6 V

Correct option is C.