Eliezrie Corporation makes a product with the following standard costs: In Janua
ID: 2499019 • Letter: E
Question
Eliezrie Corporation makes a product with the following standard costs: In January the company's budgeted production was 7,400 units but the actual production was 7,500 units. The company used 45,580 kilos of the direct material and 2,030 direct labor-hours to produce this output. During the month, the company purchased 48,500 kilos of the direct material at a cost of $53,350. The actual direct labor cost was $18,473 and the actual variable overhead cost was $7,714. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The labor efficiency variance for January is: $2,200 U $2,002 F $2,200 F $2,002 UExplanation / Answer
Labor efficiency variance = SR (AH -SH)
= 10 [2030 - (7500 * .3) ]
= 10[ 2030- 2250 ]
= 10 * - 220
= -2200 (F)
Correct option is ""C"
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.