Solid Company manufactures and sells specialty items. The following representati
ID: 2498757 • Letter: S
Question
Solid Company manufactures and sells specialty items. The following representative direct labor- hours and production costs are provided for a four-month period:
Month Hrs. Direct Labor Production Costs January 3,000 $45,000 February 4,000 52,500 March 7,000 81,000 April 4,000 45,000 Total 18,000 $223,500 a = fixed production costs per month b = variable production costs per direct labor hour n = number of months X = direct labor-hours per month Y equals total monthly production costs Using the symbols above, indicate the cost estimation equation based on number of direct labor hours per month, and calculate total monthly production costs for May using the high-low method, assuming the direct labor hours for May are expected to be 4,500.Explanation / Answer
C = a + bX
VARIABLE COST PER UNIT = production cost at highest labour hours-production cost at lowest labour hours
highest labour hours - lowest labour hours
= (81000-45000) / (7000-3000)
= 36000/4000
= 9 per unit
fixed cost (march) = 81000 - (7000*9)
= 18000
TOTAL MONTHLY PRODUCTION COSTS FOR MAY = a + bX
= 18000 + (9*4500)
= 18000+40500
= $58500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.