Suppose a typical used car buyer is willing to pay $6000 dollars for a low-quali
ID: 2495466 • Letter: S
Question
Suppose a typical used car buyer is willing to pay $6000 dollars for a low-quality used car (Lemon), and $16,000 for a high-quality car (Plum). Also, suppose the market supply of Plums is given by Q P = -30 +.005P and the market supply of Lemons is given by Q L = -40 +.01 P. Let the typical buyer’s belief that a car of unknown quality is a Plum = z, so (1-z) is the probability that a car of unknown quality is a Lemon. Assume that buyers are risk-neutral so that the price a buyer will offer for a car of unknown quality is given by:
P = z($16,000) + (1-z)($6000). Therefore P = $6000 + $10,000z.
A) State the equilibrium condition in this market.
B) Determine the two values of z that lead to a market equilibrium
Explanation / Answer
a) z = QP/(QP+ QL)
b) z = 0 and z = .20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.