Suppose a student started with 133 mg of trans-cinnamic acid and 0520 mL of a 10
ID: 575546 • Letter: S
Question
Suppose a student started with 133 mg of trans-cinnamic acid and 0520 mL of a 10% (wi) bromine solution, and after the reaction and workup theoretical and percent yields. up with 0.205 g of brominated product. Calculate the student's Theoretical yield Percent yield Number Number 0.27 74.19 Incorrect OPrevous ®Give Up & View Solution # Try Agan ONextgExt Explanation The theoretical yield s the maximum gram amount of product that can be made assuming that the imiting reagent reacts to 100% completion. Did you use the moles of limiting reagent and molar mass of product to determine the theoretical yield? Did you use the equation below actual yield of product-×100 %=percent yield theoretical yield of product The density of the 10% bromine solution is 3.103 gmL The molar mass of bromine is 159.8 g/mo The molar mass of trans-cinnamic acid is 148 2 g/mol The molar mass of 2.3-bromo-3-phenylpropanoi acid product is 307.9 g/molExplanation / Answer
The involved reaction will be:
Cinnamic acid + Br2 - -- > 2,3-dibromo-3-phenylpropanoic acid
Here, Br2 volume = 0.520 mL x 0.1 = 0.052 mL
Br2 density = 3.102 g/mL
So, density = mass/ volume
Mass = density x volume
= 3.102 g/mL x 0.052
= 0.161 g
Moles of Br2 =mass / molar mass
= 0.161g / 159. 8 g mol-1
= 1.007 x 10^-3 mol
mw of trans-cinammic acid = 148. 2 g/mol
Moles of trans - cinnamic acid =0.133/148.2g
= 8.97 x 10^-4 mol
Since, mol of trans cinnamic acid present in lesser amount it is the limiting reagent.
So, theoretical yield = moles of trans-cinammic acid * molar mass of 2,3-dibromo-3- phenylpropanoic acid
= 8.97 x 10^-4 mol x 307.9g mol-1
= 0.276 g
So, percent yield = actual yield/ theoratical yield x 100
= 0.205/0.276 x 100
= 74.27%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.