Suppose a stock had an initial price of $64 per share, paid a dividend of $1.40
ID: 2766849 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $64 per share, paid a dividend of $1.40 per share during the year, and had an ending share price of $57. Compute the percentage total return (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What was the dividend yield and the capital gains yield? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Percentage total return = ($57 + $1.40 - $64)/$64 = -8.75%
Dividend Yield = Annual Dividend / Current Market price
= $1.40/$57 = 2.46%
Capital Gains Yield = (Ending Stock Price – Initial stock Price) / Initial Stock Price
= ($57 - $64)/$64 = -10.94%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.