Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company
ID: 2494035 • Letter: S
Question
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $5,100,000; total stockholders’ equity was $2,100,000. The company’s tax rate is 35%.
Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Compute the return on equity. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
1) Net Income (as per Financial Statements) = 370000$ (assumed that Interest paid on long term debt expense has not be recognised)
Total Assets at the year end = 5300000
Return on total Assets = 370000/5300000
= 6.98%
2) Net Income (as per Financial Statements) = 370000
Less : After Tax Interest on Debts = 34515
Income Available for Equity Shareholders= 335485
Total Equity = 2300000
Return on equity = 335485/2300000
= 14.59%
3) Cost of equity is much more than the cost of debt (9%). So financial leverage is positive as per the balanced Capital Structure is concerned.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.