Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company
ID: 2497378 • Letter: S
Question
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $5,200,000; total stockholders’ equity was $2,400,000. The company’s tax rate is 35%.
Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Compute the return on equity. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
1)
Return on total assets:
= $380,000÷[($5,400,000+$5,200,000)÷2]
= 7.2%
2)
Return on equity:
= $380,000÷[($2,600,000+$2,400,000)÷2]
= 15.2%
3)
Financial leverage is positive (10%×(1-35%)<7.2%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.