Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company
ID: 2493855 • Letter: S
Question
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $5,700,000; total stockholders’ equity was $1,900,000. The company’s tax rate is 30%.
Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Compute the return on equity. (Round your percentage a
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
1.
Return on total assets = Net income before interest/Average total assets
Net income before interest = Net income after interest + Interest
= $410,000 + $59,000
= $469,000
Average total assets = Opening total assets + Closing total assets/2
= $5,700,000 + $5,900,000/2
= $5,800,000
Return on total assets = Net income before interest/Average total assets
= $469,000/$5,800,000
= 0.081 or 8.1%
2.
Return on equity = Net income/Total shareholders’ equity
= $410,000/$1,900,000
= 0.2158 or 21.58%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.