Electrical utility is offering a security, known as zero-coupon bond, for sale.
ID: 2493074 • Letter: E
Question
Electrical utility is offering a security, known as zero-coupon bond, for sale. The terms of the security are investors pay $2,337.57 today to purchase the security, and the utility will pay the owner of the security $10,000 in ten years’ time. The government is offering a similar security; except that this Security will pay $500 each year for the duration of the security and in the last year will pay the full $10,000 plus the $500. The government is selling this security, known as a coupon bond, for $4, 787.76. Which one would you prefer?
Explanation / Answer
Coupon rate paid by coupon bond = $500/$4787076 x 100
= 10.44%
Zero Coupon Bond :
NPV of Zero Coupon Bond = $10000/PVF@10.44% - $2337.57
= $10000/(1/1.1044)10 - $2337.57
= $ 1,366.98
Coupon Bond :
NPV of Coupon Bond = PV of all coupon payments and principle repayment - $4787.76
= $500/(1/1.1044)1+$500/(1/1.1044)2+....+$500/(1/1.1044)10+$10000/(1/1.1044)10 - $4787.76
= $1,931.85
Coupon bond is more benefecial and it has to be preferred.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.