Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation fr
ID: 1403667 • Letter: E
Question
Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation from hot coils. Note that IR follows the same law of reflection as visible light. The mirror has a radius of curvature of 60.0 cm and produces an image of the coils 2.90 m away from the mirror. Calculate the intensity of IR radiation in W/m2 projected by the concave mirror on a person 2.90 m away. Assume that the heating element radiates 1200 W and has an area of 100 cm2, and that half of the radiated power is reflected and focused by the mirror.
Explanation / Answer
the formula for concave mirror equation is
1/f = 1/p + 1/q
1/p = 1/f - 1/q
= 1/0.30 m - 1/ 2.90 m
p =0.33 m
area of mirror is
A = ( 1/4) 2 pi R (p)
= pi/2 ( R) p
= pi/2 ( 0.6 m) (0.33 m)
=0.315 m^2
the intensity is
I = p/A
= 1200 W/ 0.315 m^2 = 3.8 kW/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.