Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation fr
ID: 1403689 • Letter: E
Question
Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation from hot coils. Note that IR follows the same law of reflection as visible light. The mirror has a radius of curvature of 65.0 cm and produces an image of the coils 2.70 m away from the mirror. Calculate the intensity of IR radiation in W/m2 projected by the concave mirror on a person 2.70 m away. Assume that the heating element radiates 1200 W and has an area of 100 cm2, and that half of the radiated power is reflected and focused by the mirror.
Explanation / Answer
do = object distance = 2.70 m
di = image distance = ?
f = focal length = Radius of curvature /2 = R/2 = 65/2 = 0.325 m
Using mirror equation :
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/2.70 = 1/0.325
di = 0.37 m
magnification is given as
m = - di/do = - 0.37/2.70 = -0.137
magnification of area of element = m (actual area) = 0.137 x 100 x 10-4 = 13.7 x 10-4 m2
actual Power reflected = P = 1200 /2 = 600 watt (since half of the power is reflected)
intensity is given as
I = P/magnified area = 600 / 13.7 x 10-4 = 438 x 103 watt/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.