The beginning balances of raw materials and finished goods inventory accounts of
ID: 2492869 • Letter: T
Question
The beginning balances of raw materials and finished goods inventory accounts of the ABC Corp. as of March, 1 are $2,000 (50 units) and $3,000 (30 units), respectively. The data on manufacturing and sales operations of the company for March are presented below: Some additional information on the month of March is provided: ABC Corp. intends to purchase materials for manufacturing process at a price of $45 per unit. The selling price of the finished product is $300 per unit. One unit of raw material is needed for each unit of finished product. The company uses the FIFO method for stock valuation. There is no beginning or ending work in process. Depreciation expense for the month is $1, 200. General and administrative expenses are $5,000. Ignore taxes. The company expects to pay dividends of $3,000. Calculate ending balances in raw materials and finished goods inventory accounts as of March, 31 prepare budgeted income statement for March.Explanation / Answer
Calculation of ending balances in raw materials and finished goods inventory accounts:
Under FIFO, first bought inventory was first sold and the latest bought goods will be in inventory.
Ending Balance in raw material account:
Ending Inventory in units
= Opening inventory + Purchases – Issues
= 50 + 95 – 120
= 25 units
These 25 units were out of the latest bought goods of 95 units. Therefore cost per unit is $45.
Ending Inventory in raw material account
= 25 * 45
= $1125
Ending Balance in Finished Goods Inventory:
Ending Inventory in units
= Opening inventory + Purchases – Sales
= 30 + 120 – 100
= 50 units
Cost per Unit:
Total Cost incurred
= Variable Cost + Fixed Cost
= (75 * 120) + 1800
= $9000 + $1800
= $10800
Cost per unit = total cost / units = 10800 / 120 = $90
Ending Inventory = 50 * 90 = $4500
Ending Balances in Inventory:
Raw Material = $1125
Finished Goods = $4500
Cost of Goods Sold = Opening Inventory + Purchases – Closing Inventory
= (2000 + 3000) + (95 * 45) – (1125 + 4500)
= 5000 + 4275 – 5625
= $3650
Budgeted Income Statement for March:
Particulars
Amount ($)
Sales (100 * 300)
30000
Less: Cost of Goods Sold
3650
Gross Profit
26350
Less: Depreciation Expense
1200
Less: Variable Manufacturing Costs
9000
Less: Fixed Costs
1800
Less: General and Administrative Expense
5000
Less: Dividends
3000
Net Profit
6350
Particulars
Amount ($)
Sales (100 * 300)
30000
Less: Cost of Goods Sold
3650
Gross Profit
26350
Less: Depreciation Expense
1200
Less: Variable Manufacturing Costs
9000
Less: Fixed Costs
1800
Less: General and Administrative Expense
5000
Less: Dividends
3000
Net Profit
6350
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.