Cromwell Company began the year with a balance in inventory of $119,000 and ende
ID: 2491082 • Letter: C
Question
Cromwell Company began the year with a balance in inventory of $119,000 and ended the year with a balance of $111,000. The net sales for the year were $1,001,000 with a gross profit on sales of $304,000. The inventory turnover ratio is closest to:
A. 6.06
B. 2.74
C. 8.70
D. 2.55
Cromwell Company began the year with a balance in inventory of $119,000 and ended the year with a balance of $111,000. The net sales for the year were $1,001,000 with a gross profit on sales of $304,000. The inventory turnover ratio is closest to:
A. 6.06
B. 2.74
C. 8.70
D. 2.55
Explanation / Answer
The inventory turnover ratio is an efficiency ratio that shows how effectively inventory is managed by comparing cost of goods sold with average inventory for a period.
Inventory Turnover ratio = Cost of goods sold/Average inventory
Average Inventory=(119000+111000)/2=115000
Cost of Goods Sold=1,001,000-304000=697000
Inventory Turnover Ratio=697000/115000=6.06
Answer is C. 6.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.