Robert Parish Corporation purchased a new machine for its assembly process on Au
ID: 2487244 • Letter: R
Question
Robert Parish Corporation purchased a new machine for its assembly process on August 1, 2014. The cost of this machine was $281,781. The company estimated that the machine would have a salvage value of $30,831 at the end of its service life. Its life is estimated at 5 years, and its working hours are estimated at 21,200 hours. Year-end is December 31. Compute the depreciation expense under the following methods. Each of the following should be considered unrelated.
(a) Straight-line depreciation for 2014 (b) Activity method for 2014, assuming that machine usage was 870 hours (c) Sum-of-the-years'-digits for 2015 (d) Double-declining-balance for 2015Explanation / Answer
A./
DEPERICATION 2014 FOR 5MONTHS
= [{($281781 - $30831) 5YEAR} / 12] * 5
= $20912.5
B./
DEPERICATION FOR 2014
= [($281781 - $30831) / 21200] * 870
= $10298.42
C./
DEPERICATION FOR 2015
= ($281781 - $30831) * 4/15
= $66920
D./
DOUBLE DECLINNING BALANCE METHOD
STRAIGHT LINE DEPERICATION
= {($281781 - $30831) / 5}
= $50190
DEPERICATION %
= $50190 / ($281781 - $30831)
= 20%
DOUBLE DECLINNING %
= 20% * 2
= 40%
DEPERICATION FOR 2014
= ($281781 * 40%) * 5/12
= $46963.5
BOOK VALUE AT BEGINNING OF YEAR 2
= $281781 - $46963.5
= $234817.5
DEPERICATION FOR 2015
= $234817.5 * 40%
= $93927
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.