Robbins Petroleum Company is four years in arrears on cumulative preferred stock
ID: 2626422 • Letter: R
Question
Robbins Petroleum Company is four years in arrears on cumulative preferred stock dividends. There are 690,000 preferred shares outstanding, and the annual dividend is $6.50 per share. the vice president of finance sees no real hope of paying the dividends in arrears. she is devising a plan to compensate the preferred stockholders for 80% of the dividends in arrears.
A. How much should the compensation be?
B. Robbins will compensate the preferred stockholders in the form of bonds paying 12% interest in a market environment in which the going rate of interest is 8% for similiar bonds. the bondsf will have a 10 year maturity. using the bond valuation table indicate the market value of a $1,000 par value bond.
C. based on market value, how many bonds must be issued to provide the compensation determined in part A? (Round to the nearest whole number).
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Compensation = Number of Shares*Dividend Per Share*Number of Years (Arrears)*% Compensated 690000*6.50*4*80%= 14352000
Answer is 14352000.
Part B:
Nper = 10*2 = 20 (indicates the period with semi-annual compounding)
Rate = 8%/2 = 4% (indicates semi-annual interest rate)
PMT = 1000*12%*1/2 = 60 (indicates the semi-annual interest payment)
FV = 1000 (indicates the face value of bonds)
PV = ? (indicates the market value of bonds)
Market Value of Bonds = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(4%,20,60,1000) = 1271.81
Answer is 1271.81.
Part C:
Number of Bonds = Compensation/Market Value of Bonds = 14352000/1271.81 = 11284.70 or 11285 bonds
Answer is 11284.70 or 11285 Bonds
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.