Robert Parish Corporation purchased a new machine for its assembly process on Au
ID: 2487223 • Letter: R
Question
Robert Parish Corporation purchased a new machine for its assembly process on August 1, 2014. The cost of this machine was $281,781. The company estimated that the machine would have a salvage value of $30,831 at the end of its service life. Its life is estimated at 5 years, and its working hours are estimated at 21,200 hours. Year-end is December 31. Compute the depreciation expense under the following methods. Each of the following should be considered unrelated. (Round depreciation rate per hour to 2 decimal places, e.g. 5.35 for computational purposes. Round your answers to 0 decimal places, e.g. 45,892.)
(a) Straight-line depreciation for 2014 (b) Activity method for 2014, assuming that machine usage was 870 hours (c) Sum-of-the-years'-digits for 2015 (d) Double-declining-balance for 2015Explanation / Answer
(a) Straight Line Depreciation = Cost - Salavge Value / useful life
Depreciation = $281781 - $30831 / 5 = $50190
(b) Depreciation = 870 / 21200 * $281781 = $11563.65
(c) Depreciation as per sumof years digit method = Remaining useful life / Sum of years digit * Depreciable Base
= 5 / 5+4+3+2+1 * ($281781 - $30831) = $83650
(d) Rate of depreciation as per double declining method = 2* Straight line method rate = 2 * 100/5 = 40%
Depreciation = 40% * $281781 = $112712.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.