The standard cost of Product B manufactured by MIT Company includes 3.40 units o
ID: 2486991 • Letter: T
Question
The standard cost of Product B manufactured by MIT Company includes 3.40 units of direct materials at $6.30 per unit. During June, 26,600 units of direct materials are purchased at a cost of $6.17 per unit, and 26,600 units of direct materials are used to produce 7,800 units of Product B.
(a)
The standard cost of Product B manufactured by MIT Company includes 3.40 units of direct materials at $6.30 per unit. During June, 26,600 units of direct materials are purchased at a cost of $6.17 per unit, and 26,600 units of direct materials are used to produce 7,800 units of Product B.
Explanation / Answer
Standard Qty for Actual Production= 3.4 x 7,800=26,520 units
Total materials variance = Standard Price x Standard Qty – Actual Price x Actual Qty
=($6.3 x26,520) –($6.17 x 26,600)
=167,076-164,122
=$2,954 F
Materials price variance=( Standard Price- Actual Price) x Actual Qty
=( $ 6.3 - $ 6.17) x 26,600 = $ 0.13 x 26,600 = 3,458 F
Materials quantity variance=( Standard Qty- Actual Qty) x Standard Price
=( 26,520 – 26,600) x 6.3 = - 80 x 6.3 = - $ 504 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.