Product Cost Concept of Product Pricing Mademoiselle Company produces women\'s h
ID: 2484055 • Letter: P
Question
Product Cost Concept of Product Pricing
Mademoiselle Company produces women's handbags. The cost of producing 1,290 handbags is as follows:
The selling and administrative expenses are $26,400. The management desires a profit equal to 14% of invested assets of $505,000.
If required, round your answers to nearest whole number.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,290 handbags.
$
b. Determine the product cost per unit for the production of 1,290 handbags.
$ per unit
c. Determine the product cost markup percentage for handbags.
%
d. Determine the selling price of handbags. Round your answers to nearest whole value.
Direct materials $15,400 Direct labor 8,700 Factory overhead 6,000 Total manufacturing cost $30,100Explanation / Answer
Solution:
a) Desired Profit from the production and sale of 1290 handbags = Investment in Assets x Desired Profit on Investment = $505,000 x 14% = $70,700
(b) Product Cost Per Unit for production of 1290 handbags = Total Per Unit Manufacturing Cost + Per Unit Selling and admin expenses
= ($30,100 / 1290) + (26,400 / 1290)
= 23.33 + 20.47
= $43.80 per handbag
C) Product Cost Markup percentage for handbags
Desired Profit Per handbag = $70,700 / 1290 = $54.806
Total Cost $43.80 per handbag
Markup percentage for handbags = Per Unit Desired Profit / Per Unit Total Cost x 100 = $54.806 / $43.80 x 100 = 125.13% or 125%
d)
Cost = $44 per unit
Mark Up $55 per unit
Selling Price = $99 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.