Product Cost Concept of Product Pricing Mademoiselle Company produces women\'s h
ID: 2532047 • Letter: P
Question
Product Cost Concept of Product Pricing Mademoiselle Company produces women's handbags. The cost of producing 1,150 handbags is as follows Direct materials Direct labor Factory overhead Total manufacturing cost The selling and administrative expenses are $26,900. The management desires a profit equal to 15% of invested assets of $504,000 If required, round your answers to nearest whole number a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,150 handbags $14,800 7,700 5,700 $28,200 b. Determine the product cost per unit for the production of 1,150 handbags per unit c. Determine the product cost markup percentage for handbags d. Determine the selling price of handbags. Round your answers to nearest whole value. Cost Markup Selling price per unit per unit per unitExplanation / Answer
Mademoiselle Company
Desired profit = 15% on invested assets
Invested assets = $504,000
Desired profit = 15% x 504,000 = $75,600
Product cost per unit = total manufacturing cost/number of handbags
Total manufacturing cost = $28,200
Number of handbags = 1,150
Product cost per unit = 28,200/1,150 = $24.52
Markup percentage = (desired profit + selling and administrative expenses)/total product cost
Desired profit = $75,600
Selling and administrative expenses = $26,900
Total product cost = $28,200
Markup percentage = (75,600 + 26,900)/28,200 = 363%
Cost per unit = $24.52
Markup = 363% x $24.52 = $89 per unit
Selling price = $113.65 or $114 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.