Product Cost Concept of Product Pricing Mademoiselle Company produces women\'s h
ID: 2478984 • Letter: P
Question
Product Cost Concept of Product Pricing
Mademoiselle Company produces women's handbags. The cost of producing 1,290 handbags is as follows:
The selling and administrative expenses are $26,400. The management desires a profit equal to 14% of invested assets of $505,000.
If required, round your answers to nearest whole number.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,290 handbags.
$
b. Determine the product cost per unit for the production of 1,290 handbags.
$ per unit
c. Determine the product cost markup percentage for handbags.
%
d. Determine the selling price of handbags. Round your answers to nearest whole value.
Direct materials $15,400 Direct labor 8,700 Factory overhead 6,000 Total manufacturing cost $30,100Explanation / Answer
Solution:
(a) Amount of desired profit from the production and sale of 1,290 handbags = Invested Assets x 14% = $505,000 x 14% = $70,700
(b) Product Cost Per Unit = Total Cost / 1,290 handbags
Total Cost = total manufacturing cost + selling and administrative expenses = $30,100 + $26,400 = $56,500
Product Cost Per Unit = $56,500 / 1,290 = $43.80 Per Unit
(c) Product Cost Markup percentage for handbags = Desired Profit / Total Cost x 100 = $70,700 / $56,500 x 100 = 125%
(d) Selling Price of handbags:
Cost
$ 43.80 per unit or nearest whole value is
$44 per Unit
Markup ($44 x 125%)
$55 per unit
Selling price (Cost + Markup)
$99 Per Unit
Cost
$ 43.80 per unit or nearest whole value is
$44 per Unit
Markup ($44 x 125%)
$55 per unit
Selling price (Cost + Markup)
$99 Per Unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.