Bullock\'s accounting records indicated the following information: Inventory, 1/
ID: 2479320 • Letter: B
Question
Bullock's accounting records indicated the following information:
Inventory, 1/1/15 $ 600,000
Purchases during 2015 3,000,000
Sales during 2015 3,800,000
A physical inventory taken on December 31, 2015, resulted in an ending inventory of $700,000. Bullock's gross profit on sales has remained constant at 25% in recent years. Bullock suspects some inventory may have been taken by a new employee. At December 31, 2015, what is the estimated cost of missing inventory?
Explanation / Answer
Sales during the Year = $3800000
Cost of Goods Sold = Beginning inventory+Purchases - Ending Inventory
Actual Cost of goods sold = 600000+3000000-700000 = $2360000
Gross Profit =25% of sales so 3800000x25% = $950000
CoGS = sales - Gross profit = 3800000 - 950000 = $2850000
Estimated cost of Missing Inventory = 2850000-2360000 = $490000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.