Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthl
ID: 2475815 • Letter: M
Question
Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May. Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of sales. The estimated inventory at May 31 Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of cost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, e.g. 78.74% and final answer to 0 decimal places, e.g. 6,225.) The estimated inventory at May 31Explanation / Answer
Net sales revenue = 1,000,000 - 70,000 = 930,000
a) Cost of goods sold = 930,000 (1-.30) = 651,000
Ending inventory = Beginning +Purchase -Freight in -Purchase discount -Cost of goods sold
= 160000+ 640000+30000 -12000-651000
= $ 167,000
b)Cost of goods sold = 930000 /1.30 = $ 715,384.62
Ending inventory = 160000+640000+ 30000- 12000- 715384.62
= 102,615.38 [rounded to 102,615 ]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.