Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthl
ID: 2468354 • Letter: M
Question
Mark Price Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May. Inventory, May 1 $ 173,900 Purchases (gross) 648,500 Freight-in 30,500 Sales revenue 1,086,400 Sales returns 82,900 Purchase discounts 12,480
(a) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of sales. The estimated inventory at May 31 $
(b) Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 30% of cost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, e.g. 78.74% and final answer to 0 decimal places, e.g. 6,225.) The estimated inventory at May 31 $
Explanation / Answer
Net Sales = Sales - Sales returns = $1,086,400 - $82,900 = $1,003,500.
a)
Cost of Goods Sold = Net Sales Less Gross Profit
Let Sales = 100, So, Gross profit = 30% of 100 = 30, So, Cost of goods Sold = 100 - 30 = 70
So, 70 % x Sales = Cost of Goods Sold.
So, Cost of Goods Sold = 70% of $1,003,500. = $702,450
But, Cost of Goods Sold = Opening Stock + Purchases - Purchase discounts + Freight-in - Closing Stock
So, Closing Stock = Opening Stock + Purchases - Purchase discounts + Freight-in - Cost of Goods Sold
= $ 173,900 + $ 648,500 - $ 12,480 + $ 30,500 - $702,450
= $137,970.
b)
Let Cost of Goods Sold = 100
So, Cost + Gross Profit = Sales
So, 100 + 100 x 30% = 130
So, 130 represents Sales of $1,003,500
So, Cost represented by 100 = ($1,003,500 / 130) x 100 = $771,923
So, Closing Stock = Opening Stock + Purchases - Purchase discounts + Freight-in - Cost of Goods Sold
= $ 173,900 + $ 648,500 - $ 12,480 + $ 30,500 - $771,923
= $68,497.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.