The standard direct labor cost per unit for a company was $16.00 (= $32 per hour
ID: 2473982 • Letter: T
Question
The standard direct labor cost per unit for a company was $16.00 (= $32 per hour × 0.5 hours per unit). During the period, actual direct labor costs amounted to $85,000, 2,500 labor-hours were worked, and 6,300 units were produced.
Required:
Compute the direct labor price and efficiency variances for the period. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).)
The standard direct labor cost per unit for a company was $16.00 (= $32 per hour × 0.5 hours per unit). During the period, actual direct labor costs amounted to $85,000, 2,500 labor-hours were worked, and 6,300 units were produced.
Required:
Compute the direct labor price and efficiency variances for the period. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).)
Explanation / Answer
SRSH SRAH ARAH
16 x 3,150 16 x 2500 $ 85,000
= $ 50,400 = $ 40,000
SR = Standard rate for labor hour = $ 16
SH = Standard labor hour = 0.5 x 6,300 = 3,150 hours
ARAH = Actual labor worked = $ 85,000
AH =Actual labor hour = 2,500 hours
AR = Actual rate for labor hour = $ 34
Labor price variance = SRAH – ARAH = $ 40,000 – $ 85,000 = - $ 45,000 U
Labor efficiency variance = SRSH – SRAH = $ 50,400 – $ 40,000 = $ 10,400 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.