Oceanside Marine Company manufactures special metallic materials and decorative
ID: 2472928 • Letter: O
Question
Oceanside Marine Company manufactures special metallic materials and decorative fittings for luxury yachts that require highly skilled labor. Oceanside uses standard costs to prepare its flexible budget. For the first quarter of the year, direct materials and direct labor standards for one of their popular products were as follows:
Direct materials: 22 pound per unit; $12 per pound
Direct labor: 22 hours per unit; $20 per hour
Oceanside produced 1,000 units during the quarter. At the end of the quarter, an examination of the direct materials records showed that the company used 7,500 pounds of direct materials and actual total materials costs were $99,300. What is the direct materials cost variance? (Round any intermediate calculations to the nearest cent, and your final answer to the nearest dollar.)
A. $9,300 Unfavorable
B.$1,240 Unfavorable
C. 9,300 Favorable
D. $1,240 Favorable
Explanation / Answer
DM Price Variance = ( SP AP ) × AQ
Where,
SP is the standard unit price of direct material
AP is the actual price per unit of direct material
AQ is the actual quantity of direct material used
Direct material price =$12 per pound
Actual quantity of material used to manufacture 1000 units =7500 pounds
Direct material actual cost=99300
Direct Materia Price Variance =SP* AQ-AP*AQ=12*7500-99300=-9300
Unfavourable price variance
DM Price Variance = ( SP AP ) × AQ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.