Spartan Systems reported total sales of $315,000, at a price of $24 and per unit
ID: 2467982 • Letter: S
Question
Spartan Systems reported total sales of $315,000, at a price of $24 and per unit variable expenses of $12, for the sales of their single product.
What is the amount of contribution margin if sales volume increases by 40%?
$157,500
$76,300
$220,500
$32,700
Spartan Systems reported total sales of $315,000, at a price of $24 and per unit variable expenses of $12, for the sales of their single product.
Total Per Unit Sales $315,000 $24 Variable expenses 157,500 12 Contribution margin 157,500 $12 Fixed expenses 103,000 Net operating income $54,500
What is the amount of contribution margin if sales volume increases by 40%?
$157,500
$76,300
$220,500
$32,700
Explanation / Answer
Answwer: $220500
Total sales units = 315000 / 24 = 13125
If sales volume is increased by 40%
total sales units = 13125 + 13125 * 40% = 13125 + 5250 = 18375 units
Contribution = sales - variable expenses
Contribution = 18375 * 24 - 18375 * 12
= 441000 - 220500
= 220500.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.