Spare power supply units for a communications terminal are provided to the gover
ID: 3291854 • Letter: S
Question
Spare power supply units for a communications terminal are provided to the government from three different suppliers A_1, A_2, and A_3. Thirty percent come from A_1, 20% come from A_2, and 50% come from A_3. Suppose these units occasionally fail to perform according to their specifications and the following has been observed: 2% of those supplied by A_1 fail, 5% of those supplied by A_2 fail, and 3% of those supplied by A_3 fail. What is the probability any one of these units provided to the government will perform without failure?Explanation / Answer
P(no failure)=1-P(failure)
P(failure)=0.3*0.02+0.2*0.05+0.5*0.03=0.031
P(no failure)=1-0.031 = 0.969
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.