Question 7 (1 point) Suppose you invest $50,000 at 8% interest for 7 years. How
ID: 2467352 • Letter: Q
Question
Question 7 (1 point)
Suppose you invest $50,000 at 8% interest for 7 years. How much money will you have after 7 years?
Question 7 options:
80,000
85,691.21
65,938.33
87,128.39
Question 8 (1 point)
Suppose you invest $5,000 at 1% interest for 20 years. How much money will you have after 20 years?
Question 8 options:
25,239.14
77,001.39
55,000
6,100.95
Question 9 (1 point)
What is the present value of $100,000 in 10 years, using a discount rate of 2%?
Question 9 options:
95,220.84
82,034.83
77,003.28
73,495.47
Save
Question 10 (1 point)
Suppose you could purchase an investment today that pays $1,000,000 in ten years. Using a discount rate of 4%, what is the maximum price you would want to pay for this investment today?
Question 10 options:
675,564
485,997
675,001
575,564
Save
Question 11 (1 point)
You are evaluating an investment that costs $50,000 today and pays $30,000 after one year and $30,000 after two years. Using a discount rate of 5%, what is the present value of this investment? (Take the present value of all the revenues and subtract the present value of all the costs). Is it a profitable investment?
Note that a negative number is indicated by the brackets " ( )".
Question 11 options:
The present value is ($5,302.11), and it is a profitable investment.
The present value is $55,782.31, and it is a profitable investment.
The present value is $5,782.31, and it is a profitable investment.
The present value is $55,782.31, and it is not a profitable investment.
80,000
85,691.21
65,938.33
87,128.39
Explanation / Answer
Answer to Question No 7: $ 85,691.21
50000* 1.087 = 50,000 * 1.713824269 = 85,691.21
Answer to Question No 8: $ 6,100.95
5,000 * 1.0120 = 5,000 * 1.22019004 = 6100.95
Answer to Question No 9: $ 82,034.83
100000*1/1.0210 = 100,000 * 0.8203483 = $ 82,034.83
Answer to Question No 10: $ 675,564
1,000,000 * 1/1.0410 = 1,000,000 * 0.675564 = $ 675,564
Answer to Question No 11: The present value is $5,782.31, and it is a profitable investment
-50,000 + 30,000/1.05 + 30,000 / 10.52 =
-50,000 + 28,571.42 + 27,210.88 = $ 5,782.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.