13)A company reports sales of $260,000, wages totaling $100,000 for production w
ID: 2467178 • Letter: 1
Question
13)A company reports sales of $260,000, wages totaling $100,000 for production workers, and the plant manager's salary of $75,000. UPS shipping charges of $1,000. Under the absorption costing method, the income from operations is ______________.
A)
$85,000.00
B)
$160,000.00
C)
$84,000.00
D)
none of the above
16)A company reports sales of $260,000, wages totaling $100,000 for production workers, and the plant manager's salary of $75,000. Under the variable costing method, the manufacturing margin is ______________.
A)
$85,000.00
B)
$160,000.00
C)
$360,000.00
D)
none of the above
17)The Donaldson Company reported income from operations of $89,000, contribution margin of $159,987, and sales totaling $235,546. The company reported fixed costs of _______________.
A)
$75,559.00
B)
$395,533.00
C)
$70,987.00
D)
none of the above
A)
$85,000.00
B)
$160,000.00
C)
$84,000.00
D)
none of the above
Explanation / Answer
Answer:13 C) $84000
=$260000-100000-75000-1000=$84000
Answer:16 A)$160000
=$260000-100000=160000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.