Jefferson Co. uses the following standard to produce a single unit of its produc
ID: 2467144 • Letter: J
Question
Jefferson Co. uses the following standard to produce a single unit of its product: variable overhead $6.60 (2 hrs. per unit @ $3.30/hr.). Actual data for the month show variable overhead costs of $166,680, and 24,300 units produced. The total variable overhead variance is:
Jefferson Co. uses the following standard to produce a single unit of its product: variable overhead $6.60 (2 hrs. per unit @ $3.30/hr.). Actual data for the month show variable overhead costs of $166,680, and 24,300 units produced. The total variable overhead variance is:
Explanation / Answer
The total variable overhead variance =Actual- standard=166,680-24,300*6.60=166,680-160,380=$6,300.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.