On 1/1, a company buys equipment with a cost of $30300, an estimated salvage val
ID: 2466765 • Letter: O
Question
On 1/1, a company buys equipment with a cost of $30300, an estimated salvage value of $1300, and an estimated useful life of 10 years. After 5 years, the equipment is sold for $15650. What is the gain or loss on the sale if the company uses the straight line method of depreciation?On 1/1, a company buys equipment with a cost of $30300, an estimated salvage value of $1300, and an estimated useful life of 10 years. After 5 years, the equipment is sold for $15650. What is the gain or loss on the sale if the company uses the straight line method of depreciation?
Explanation / Answer
Solution:
Cost of machine = $ 30,300
Salvage value = $ 1,300
Depreciable base = $ 29,000
Depreciation per year = $ 29,000 / 10 years
Depreciation per year = $ 2,900
Depreciation for 5 years = $ 2,900 * 5 = $ 14,500
Book value of machine after 5 years = Depreciable base - Depreciation for 5 years
Book value of machine after 5 years = $ 29,000 - $ 14,500
Book value of machine after 5 years = $ 14,500
Sale price of machine = $ 15,650
Less: Book value of machine = $ 14,500
Gain on sale of machine = $ 1,150
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.