On ( Figure 1 ) there is a photograph of a girl pushing on a large stone sphere.
ID: 1284538 • Letter: O
Question
On (Figure 1) there is a photograph of a girl pushing on a large stone sphere. The sphere has a mass of 8200 kgand a radius of 90 cm and floats with nearly zero friction on a thin layer of pressurized water.
Suppose that she pushes on the sphere tangent to its surface with a steady force of F = 25N and that the pressured water provides a frictionless support. How long will it take her to rotate the sphere one time, starting from rest?
On (Figure 1) there is a photograph of a girl pushing on a large stone sphere. The sphere has a mass of 8200 kgand a radius of 90 cm and floats with nearly zero friction on a thin layer of pressurized water. Suppose that she pushes on the sphere tangent to its surface with a steady force of F = 25N and that the pressured water provides a frictionless support. How long will it take her to rotate the sphere one time, starting from rest?Explanation / Answer
moment of ineertia about surface = 1.4 m*r*r
T = I *alpha
F*r = 1.4*m*r*r *alpha
alpha = 0.00242 rad/sec
for one rotation
2pie = 0.5*alpha*t*t
t = 5195.52 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.