On (Figure 1) there is a photograph of a girl pushing on a large stone sphere. T
ID: 2282920 • Letter: O
Question
On (Figure 1) there is a photograph of a girl pushing on a large stone sphere. The sphere has a mass of
8200 kg and a radius of 90 cm and floats with nearly zero friction on a thin layer of pressurized water.
Suppose that she pushes on the sphere tangent to its surface with a steady force of F = 55N and that the pressured water provides a frictionless support. How long will it take her to rotate the sphere one time, starting from rest?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Moment of Inertia=2/5*M*R^2
=2/5*8200*0.9^2
=2656.8 kg-m^2
Torque=r*F
=0.9*55
=49.5 N-m
Now, Torque=I*alpha
alpha=0.0186 rad/s^2
Now 2*pi=1/2*alpha*t^2
t=sqrt(4*pi/(0.0186))
=26 s ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.