A large corporate office is considering rearranging their cubicles to improve wo
ID: 2466439 • Letter: A
Question
A large corporate office is considering rearranging their cubicles to improve workflow. The EBB arrangement would initially cost $110,000 to implement but would result in an annual savings of $12,500. The FLOW arrangement would initially cost $135,000 but would result in an annual savings of $15,000. Assume the MARR= 10% and the arrangement and annual savings would last for many, many years. What is the internal rate of return of each arrangement (in percent to three decimal places like 8.995%)? Based on rate of return analysis, which system should be chosen and why?
Explanation / Answer
For EBB arrangement :
Present value of savings at 10% = 12500/.10 = $125000
Present value of savings at 12% = 12500/.12 = 104166.67
IRR =LDR+[(PV@LDR-Initial cost)(HDR-LDR)] /[PV@LDR-PV@HDR]
= 10 + [125000-110000)(12-10)]/[125000-104166.67]
= 10+ [15000*2/ 20833.33]
= 10 + 1.44
= 11.44%
For Flow arrangement :
At 10% savings = 15000/.10 = $150000
At 12% ,savings = 15000/.12 = $ 125000
IRR = 10+ [(150000-135000)(12-10)/ (150000--125000)]
= 10 + [15000*2 / 25000]
= 10 + 1.2
= 11.20%
EBB arrangement should be chosen as IRR is higher under that alternative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.